الکسی ناوالنی ، مخالف سرشناس پوتین حین ورود به روسیه بازداشت شد

هواپیمای الکسی ناوالنی که برلین را به مقصد فرودگاه “ونوکووا” مسکو ترک کرده بود در آخرین دقایق، مقصد خود را به فرودگاه “شرمتیوو” این شهر تغییر داد.

به گزارش نباء خبر نقل از رویترز،پلیس روسیه “الکسی ناوالنی” مخالف برجسته پوتین را دقایقی پس از ورود به فرودگاه مسکو بازداشت کرد. ناوالنی برای اولین بار از تابستان گذشته از آلمان به روسیه برگشت و به محض ورود بازداشت شد.

بازداشت ناوالنی در حین بازگشت به روسیه احتمالا موجی از انتقادات غرب را روانه “ولادیمیر پوتین” رئیس‌جمهور این کشور خواهد کرد.مقام‌های روسیه می‌گویند او مقررات آزادی مشروط خود را نقض کرده است. ناوالنی در سال ۲۰۱۴ از سوی یکی از دادگاه‌های روسیه به ۳.۵ سال حبس تعلیقی محکوم شد.

بازداشت ناوالنی به محض ورود به روسیه/ پلیس حامیان او را دستگیر کرد

براساس آزمایش‌های تائید شده از سوی ارتش آلمان، “ناوالنی” در تابستان سال گذشته در روسیه، با ماده محرک و سمی “نوویچوک” مسموم شد و توجهات بین‌المللی را به پرونده خود جلب کرد. او دولت روسیه را مسئول مسمومیت خود می‌داند اما کرملین این ادعا را رد کرده است.

هواپیمای ناوالنی که برلین را به مقصد فرودگاه “ونوکووا” مسکو ترک کرده بود در آخرین دقایق، مقصد خود را به فرودگاه “شرمتیوو” این شهر تغییر داد. این اقدام برنامه ناوالنی برای دیدار با خبرنگاران و گپ و گفت با طرفدارانش را به هم زد.

ناوالنی در هفته گذشته در آلمان اعلام کرد که قصد بازگشت به خانه را دارد.”سرویس زندان مسکو” نیز در این باره گفت که ناوالنی را به محض بازگشت به روسیه و به دلیل نادیده گرفتن قوانین حبس تعلیقی بازداشت خواهد کرد.

راشاتودی در این باره نوشت: “ناوالنی” در سال ۲۰۱۴ به اتهام اختلاس ۵۰۰ هزار دلار از کمپانی آرایشی “ایوروشه” متهم شد. این اتهامات می‌توانست حکمی برابر با ۱۰ سال حبس به همراه داشته باشد.

رویترز در ادامه گزارش خود نوشت: الکسی ناوالنی تمامی این اتهامات را خلاف واقع عنوان و همواره آنها را رد کرده است.

ناوالنی و همسرش در هواپیما

این سیاست‌مدار ۴۴ ساله و مخالف دولت در هواپیما با خبرنگاران حاضر شوخی و اعلام کرد که دستگیری خود را باور ندارد.شاهدان حاضر در فرودگاه در این باره به رویترز گفتند که وی حین نشان دادن گذرنامه خود به ماموران کنترل گذرنامه و قبل از ورود رسمی به روسیه بازداشت شده است. همسرش یولیا به عنوان سخنگوی وی و وکیلش اجازه ورود به روسیه را یافت.

“سرویس زندان مسکو” در بیانیه ‌ای اعلام کرد که بازداشت الکسی ناوالنی به دلیل نقض مجازات حبس تعلیقی وی بوده و او تا جلسه بعدی دادگاه در پایان ماه جاری در حبس باقی خواهد ماند.

ناوالنی برجسته ترین منتقد داخلی پوتین در سه پرونده دیگر نیز با مشکلات احتمالی روبه‌روست و می‌گوید تمامی این پرونده‌ها با انگیزه‌های سیاسی به جریان افتاده‌اند.ناوالنی می‌گوید پوتین عامل پشت پرده مسمومیت اوست. کرملین دست داشتن در این اقدام را انکار می‌کند و اعلام کرده هیچ مدرکی در مسمومیت وی وجود ندارد و او در بازگشت به روسیه آزاد بوده است.

ناوالنی می‌گوید کرملین از او می‌ترسد.ناکامی حامیان ناوالنی

کرملین که از ناوالنی به عنوان “بیمار برلین” یاد می کند به این ادعا می‌خندد. متحدان پوتین نظرسنجی‌هایی را رو کرده‌اند که نشان می‌دهد رهبر روسیه بسیار محبوبتر از ناوالنی است. آنها ناوالنی را به جای سیاستمدار، بلاگر می‌خوانند.

کشورهای لیتوانی، لتونی و استونی( اعضای اتحادیه اروپا) پس از دستگیری ناوالنی خواستار “اعمال اقدامات محدود کننده” علیه روسیه شدند.

ناوالنی پرواز خود را با هواپیمای شرکت “پوبدا” انجام داد که زیرمجموعه شرکت هواپیمایی “ایرفلوت” و تحت کنترل دولت روسیه است.هواداران الکسی ناوالنی علی‌رغم پیش‌بینی هوای سرد منفی ۲۲ درجه سانتی‌گراد روز یکشنبه و شناسایی روزانه بیش از ۴۵۰۰ مبتلای جدید کرونا در پایتخت، برای استقبال از او به فرودگاه “ونوکووا” مسکو رفتند.

اما تغییر مقصد هواپیما از فرودگاه “ونوکووا” به “شرمتیوو” که ظاهرا به دلایل فنی انجام شد، طرفدران را ناکام گذاشت.

گروه نظارتی “او وی دی- اینفو” (OVD-Info) اعلام کرد که پلیس ۵۳ نفر از طرفداران ناوالنی را در مسکو و ۵ نفر را در سن ‌پترزبورگ بازداشت کرده است.

بی بی‌ سی در این باره نوشت: پلیس مقابل فرودگاه ونوکووا را با نرده‌های فلزی بسته بود و برخی از هواداران آقای الکسی ناوالنی را دستگیر کرد و مانع شد با تاکسی به محل جدید فرود هواپیمای او بروند.

دادستانی مسکو به طور رسمی به ۱۵ سازمان‌دهنده مراسم استقبال از ناوالنی هشدار داده بود که ملاقات دسته‌جمعی با ناوالنی غیر قانونی است.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید