ایران واکسن ساز شاخص دنیا می شود

به نقل از دکتر نمکی

کرونا

همواره نگرانم که باز با عادی انگاری اوضاع به سیاه چاله‌ای که در اردیبهشت ماه داشتیم برگردیم و توصیه می‌کنم این سرمایه اجتماعی که شکل گرفته را تضعیف نکنیم.

به گزارش نباء خبر، وزیر بهداشت گفت: برخی از کشورها پروتکل‌های بهداشتی کرونا را بعد از ما نوشته حتی کپی کردند و آسیب اقتصادی کرونا در کشور ما به‌مراتب کمتر از کشورهای مقتدر در دنیا بود.
سعید نمکی در ستاد استانی مقابله با کرونای استان کرمان با بیان اینکه “در روزهای آغاز بیماری در اوج غربت و تنهایی بودیم، تحریم‌ها مشکلات را چندین برابر کرده بود و ظالمانه تمام راه‌ها را بسته بودند” اظهار داشت: بدانید که به‌شدت ما در این ایام مظلوم واقع شدیم.
وی با ابراز اینکه “بسیج، سپاه، ارتش و نیروی انتظامی کنار ما بودند و سردار سلامی بارها با تماس تلفنی به ما انرژی دادند” گفت: این‌که می‌گفتند “ما کنار شما هستیم” بسیار ما را دلگرم کرد و عزت جمهوری اسلامی نیز در کنار هم بودن ما است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تصریح به اینکه کسبه محترم با وجود اینکه متضرر شدند اما پای کار بوده و همکاری کردند ادامه داد: کشورهای مقتدر دنیا به‌نسبت ما آسیب‌های بیشتری از کرونا دیدند و ما بلافاصله با نوشتن پروتکل‌های بهداشتی و عملیاتی کردن آنها اجازه ندادیم مردم آسیب اقتصادی بیشتری متحمل شوند و برخی از کشورها پروتکل‌های بهداشتی کرونا را بعد از ما نوشته حتی کپی کردند.
وی با اشاره به اینکه برد در کرونا و مدیریت آن، برد جمهوری اسلامی بوده و این برد متعلق به یک وزارتخانه نیست افزود: کسانی منتظر بودند ما زانو بزنیم و شکست ما را ببینند اما آسیب اقتصادی کرونا در کشور ما به‌مراتب کمتر از کشورهای مقتدر در دنیا بود.
نمکی با یادآوری اینکه حتی در واردات ماسک آمریکایی‌ها فرودگاه را قفل کرده اجازه ندادند گفت: سنگر به‌گونه‌ای مدیریت شد که انگار این سنگر از قبل آماده بود و امروز ایران با وجود تحریم عزتمندانه بیماری را کنترل کرده است و حوادثی که بر اثر تحریم‌ها در این کرونا بر ما پیش آمد بعد از حوادث کربلا بالاترین مصائب بود.
وی با ابراز اینکه “این عزتمندی با غیرت و رشادت فرزندان این مرز و بوم حاصل شده است و به روان پاک تمام شهدا درود می‌فرستم” افزود: تا دعای نیمه‌شب یک مادر شهید و آه نفس‌های یک جانباز است انقلاب اسلامی استوار است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه “حاج قاسم هزاران کیلومتر خارج از این مرزها مقابل دشمن ایستاد و به روح بلند این فرزند کرمان که افتخار جهان اسلام است درود می‌فرستم” ادامه داد: حاج قاسم در دامن این ملت تربیت شد و شاید قرن‌ها بگذرد تا این چنین پدیده‌ای دوباره تربیت شود.
وی با اظهار اینکه “من کم‌ترین و کوچک‌ترین سرباز این کشور هستم و همکاران ما در کادر درمان که به شهادت رسیدند یگانه دردانه‌های این کشور بودند که برای سلامت مردم جانفشانی کردند” گفت: فضل الهی باعث شد که این بیماری در کشور مدیریت شود و این پاداش قومی است که پای اعتقادات خود می‌ایستد و در مقابل ظلم و تحریم صبوری می‌کند. نمکی با اعلام اینکه “با خزانه و بانک مرکزی نسبتاً تهی به جنگ این بیماری رفتیم و تحریم شرایط را بسیار سخت کرد” اضافه کرد: رهبری نظام اسلامی بسیار اثرگذار بودند و تا زنده‌ام خواهم گفت که نقشی را که مقام معظم رهبری در حمایت و رعایت کرونا داشت بسیار بی‌بدیل بود. وی با تصریح به اینکه “چیزهایی در این ایام دیده‌ام و نوشته‌ام که بعدها خواهم گفت که چقدر مقام معظم رهبری مؤثر بودند” گفت: وحدت، وفاق و همدلی نیز از رموز موفقیت ما در مقابله با کرونا بود که این وفاق از دفاع مقدس گرفته شد که اگر کنار هم قرار بگیریم هر سختی آسان خواهد شد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با یادآوری اینکه “سی سال پیش نیز در ریشه‌کنی فلج اطفال در کشور با کمک بسیج موفق شدیم و سال گذشته قبل از کرونا نیز در کنترل فشار خون با کمک بسیج کارهای بسیار خوبی انجام شد” ادامه داد: ۵۰روزه از واردکننده ماسک به تولیدکننده واردات در دنیا تبدیل شدیم.
وی با بیان اینکه “بیش از دو هزار و ۵۰۰ تخت آی‌سییو در کشور اضافه شد اما همچنان نگران هستم و نباید وضعیت ویروس در جامعه عادی‌انگاری شود” گفت: ویروس کرونا یک ویروس بسیار پیچیده است و باید جدی گرفته شود.
نمکی با تذکر اینکه هر کس فکر کند واکسن تنها علاج بیماری است تفکری عالمانه نیست افزود: واکسن کووید۱۹ با واکسن فلج اطفال فرق می‌کند و نمی‌دانیم چقدر ایمنی دارد و دنیا هم نمی‌داند اگرچه امیدهایی از تولید واکسن در کشور داریم اما باید بدانیم که نمی‌توانیم با واکسن هم بیماری را فلج کنیم.
وزیر بهداشت همچنین با اشاره به فشار شدید تحریم‌ها در مدیریت پاندمی کرونا، بیان کرد: آسیبی که اقتصاد ما در کرونا دید به مراتب کمتر از آسیبی بود که خیلی از کشورهای مقتدر دنیا دیدند، زیرا ما پروتکل‌هایی نوشتیم که چگونه شرایط اقتصادی را در کرونا مدیریت کنیم چون شکست در کرونا شکست همه است که هیچ کس این روز را برای ایران نمی‌بیند.
وی ادامه داد: علی رغم تحریم‌ها و با توجه به اینکه هنوز مقدار قابل توجهی از یک میلیارد یورو که برای مقابله با کرونا اختصاص یافته را نگرفتیم، با پیش بینی دنیا باید روزانه ۱۲۰۰ مرگ کرونایی داشته باشیم که اکنون به عدد دو رقمی رسیده‌ایم.
نمکی افزود: مدیریت کرونا در کشور با صمیمیت و همدلی همه مسئولان و نهادها بود که توانستیم مرگ‌ها را به کمتر از ۴۰ تا در روز برسانیم.
وی بیان کرد: همواره نگرانم که باز با عادی انگاری اوضاع به سیاه چاله‌ای که در اردیبهشت ماه داشتیم برگردیم و توصیه می‌کنم این سرمایه اجتماعی که شکل گرفته را تضعیف نکنیم.
وزیر بهداشت افزود: بنابراین از همکاران درخواست دارم تست‌ها را افزایش دهند و خانه به خانه برای شناسایی بیماران مثبت تلاش کنند. درمانگاه‌های ۱۶ ساعته را به هیچ وجه تعطیل نکنید چون مردم باید به نزدیک‌ترین محل دسترسی داشته باشند و حتما دارو و تست رایگان به عنوان مشوق اصلی جذب مریض در نظر گرفته شود.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید