رئیسی : خود را موظف به دفاع از حقوق زنان می دانیم

به نقل از رئیس قوه قضائیه

رئیسی

بر اساس مکتب فاطمه زهرا(س)، نگاه تفریطی که زن را از شان و منزلت اجتماعی محروم می کند و نگاه افراطی غربی که زن را به عنوان یک کالا مطرح کند، هر دو غلط است و ما هیچ کدام را قبول نداریم.

به گزارش نباء خبر،رئیس قوه قضائیه گفت: آستان قدس رضوی قبله گاه عاشقان امام رضا (ع) از سراسر عالم و جایگاهی برای کسب معنویت و انسان سازی در جامعه ماست و تحریم این موسسه عظیم معنوی که خدمتگزار مردم و کارش رسیدگی به محرومان و مستضعفان است، موجب تنفر هر چه بیشتر از آمریکا و صهیونیست‌ها می‌شود.
به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز شورای عالی قوه قضائیه با تسلیت ایام فاطمیه و شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، کسب معرفت نسبت به جایگاه و آموزه های آن حضرت را موجب سعادت دنیوی و اخروی انسان دانست.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) منشاء خیرات و برکات برای بشریت است، بر لزوم روایت حقیقی از زندگی آن حضرت و پرهیز از روایت های اختلاف افکن تاکید کرد و گفت: کسانی هستند که می‌خواهند شخصیت حضرت زهرا(س) را طوری معرفی کنند که به جای ائتلاف و وحدت و یکپارچگی در جامعه اسلامی منشاء اختلاف می شود.
رئیسی بر همین اساس هشدار داد که «باید مراقب روایت تفرقه افکنانه انگلیسی با کمک دلارهای آمریکایی و خیالپردازی های هالیوودی دشمنان برای معرفی شخصیت حضرت زهرا(س) و تبیین سیره اهل بیت بود»
رئیس قوه قضائیه، مکتب حضرت صدیقه طاهره(س) را بهترین الگوی نجات بخش برای همه زنان و مردان دانست و تصریح کرد: زن نمونه همچون حضرت فاطمه زهرا(س) شخصیتی خداخواه، مردم دوست، رکن رکین خانواده و جریان ساز در جامعه است که در مسائل سیاسی و اجتماعی و دشمن شناسی و دشمن ستیزی و ظلم ستیزی و ولایتمداری و دفاع از حریم ولایت نقش محوری دارد.
رئیسی از قرآن و انسان و عدالت و مولا علی(ع) به عنوان ۴ محور اساسی سخنان و خطبه های حضرت فاطمه زهرا(س) یاد کرد و گفت که این موضوعات برای این که یک انسان مکتب فاطمی را بیاموزد و بر اساس آن زندگی سعادتمندی داشته باشد، کافی است.
زنان
رئیسی دفاع از حقوق زنان را وظیفه همه دستگاه‌ها در نظام اسلامی دانست و با تاکید بر این که دستگاه قضایی نیز خود را موظف به صیانت از حقوق زنان می داند، تدوین لایحه ارتقاء کرامت و تامین امنیت زنان در برابر خشونت را که سال گذشته تهیه و به دولت ارائه شد، نمونه ای از این اقدامات دانست.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تلاش های شبانه روزی و خالصانه کادر بهداشت و درمان در مقابله با بیماری کرونا، از کاهش آمار مبتلایان و قربانیان این ویروس منحوس در کشورمان ابراز خرسندی کرد و گفت که زنان کشورمان همانطور که در ایام دفاع مقدس همپای مردان در میدان جهاد بودند، در این عرصه نیز نقش ویژه‌ای داشتند. رئیسی همچنین از تلاش‌ها برای تولید واکسن توسط متخصصان داخلی نیز تقدیر کرد و گفت که این کار ارزشمند که در مرحله آزمایش های انسانی قرار دارد، می تواند جامعه را در برابر ویروس مصون کند.
رئیس قوه قضائیه از رزمایش عظیم موشکی و پهپادی اخیر نیروهای مسلح به عنوان یکی از اقدامات انقلابی اقتدا آفرین برای کشور یاد کرد و گفت که در کنار این حرکت بزرگ، حرکت متخصصان ایرانی در تولید واکسن کرونا نیز ‌منبع دیگر اقتدار آفرینی و تولید قدرت برای کشور است که عصبانیت دشمن از آن کاملاً عیان است.
رئیسی گفت: وقتی بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در مسیر تولید واکسن حرکت کردند، دشمن سخت عصبانی شد و این عصبانیت و خشم را با تحریم این بنیاد و آستان قدس رضوی که در امور خیریه با این مجموعه همکاری دارد بروز داد اما سخن ما با آنها همان سخن بلند شهید بهشتی است که عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر.
رئیس قوه قضائیه گفت: آستان قدس رضوی قبله گاه عاشقان امام رضا(ع) از سراسر عالم و جایگاهی برای کسب معنویت و انسان سازی در جامعه ماست و تحریم این موسسه عظیم معنوی که خدمتگزار مردم و کارش رسیدگی به محرومان و مستضعفان است، موجب تنفر هر چه بیشتر از آمریکا و صهیونیست ها می شود.
رئیسی بر همین اساس به کسانی که در حوزه های مختلف در کشور مشغول کار و تلاش هستند، متذکر شد آنچه برای کشور اقتدار می آفریند، تولید قدرت در همه بخش های تولیدی، دفاعی، علم و فناوری و اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان است و دشمن از اقتدار ایران در این حوزه ها عصبانی است.
وی با بیان اینکه امروز برای همگان ثابت شده دشمنان کینه توز با تحریم های خود اقتدار ملت ایران را هدف گرفته اند، به دشمنان جمهوری اسلامی هم اعلام کرد که ایران اسلامی یک لحظه از تولید قدرت در حوزه های مختلف غفلت نمی کند و به این اقتدار آفرینی توسط مردان و زنان و جوانان و دانشمندان خود افتخار می کند و خدا را بابت توفیقاتی که داشته‌ایم شاکریم.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به روزهای پایانی سال جاری بر همت و تلاش مضاعف همکاران قضایی برای تسریع در رسیدگی دقیق به پرونده های معوقه و دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های اخیرالصدور تاکید کرد و گفت: هیچ گونه اطاله بلاوجه در رسیدگی به پرونده‌ها و گزارش‌هایی که از گذشته مانده، قابل پذیرش نیست.
رئیسی با تاکید بر اینکه پرونده‌های معوقه در دادگستری‌ها و واحدهای قضایی باید تا پایان سال جاری تعیین تکلیف شوند، سرعت را از عناصر مهم در احقاق حق دانست اما در عین حال متذکر شد که «دقت در کار» نباید به خاطر سرعت در رسیدگی به پرونده ها نادیده گرفته شود.
رئیس قوه قضائیه همچنین بر لزوم رسیدگی فوری به شکایات و گزارشهای مردمی تاکید و اظهار کرد: هر شکایتی که به کلانتری یا دادسرا می شود، به محض وصول باید به مقام مسئول ارجاع شود تا رسیدگی به آن آغاز شود و حتی یک روز هم نباید معطل بماند.
رئیسی انجام کار به موقع هم وظیفه قانونی است و هم موجب افزایش اعتماد عمومی می شود، متذکر شد: اخیراً گزارش هایی شده و بررسی هایی صورت گرفته که حکایت از این دارد برخی گزارش‌ها در کارتابل‌های الکترونیک برخی مراجع مانده و شکایات مردمی با تاخیر ارجاع می‌شود که باید نظارت صورت گیرد و تذکر جدی داده شود؛ هیچ شکایت و گزارشی نباید در کارتابل ها بماند و مشمول مرور زمان شود.
در این نشست، عیسی زارع پور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات با اشاره به بهره‌برداری از زیرساخت احراز هویت برخط و از راه دور در روزهای اخیر، این اقدام را گامی دیگر از حلقه هوشمندازی دستگاه قضایی عنوان کرد که در ایام کرونا نقش مهمی در کاهش مراجعات به دفاتر خدمات قضائی و محاکم خواهد داشت و اعلام کرد که ظرف ۴ روز ۴ هزار نفر از خدمات این سامانه استفاده کرده اند که تعداد از کاربران، ایرانیان مقیم خارج از کشور بوده اند که نیاز به پیگیری پرونده های قضائی خود داشتند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید